Čeština (Česká republika)English (United Kingdom)German

Okolí

PDF
Tisk
Email
Pátek, 23 Prosinec 2011 11:46

Zámek Hluboká nad Vltavou

Hluboká nad VltavouJeden z nejvyhledávanějších zámků České země, zámek Hluboká, se tyčí na severním okraji budějovické rybniční pánve, na příkrém ostrohu nad řekou Vltavou. Původně královský hrad Hluboká založil spolu s nedalekými Českými Budějovicemi ve 13. století český král Přemysl Otakar II. O dnešní novogotickou podobu z r. 1871 se zasloužil rod Schwarzenbergů. Dnešní podobu získala Hluboká za vlády Jana Adolfa II. Schwarzenberga. V blízkosti zámku se rozprostírá zámecký park v anglickém stylu. V původní jízdárně jsou dnes instalovány sbírky Alšovy jihočeské galerie. Součástí areálu je i Lovecký zámek Ohrada s muzeem lesnictví a zoologická zahrada.
www.zamek-hluboka.eu

Třeboň

TřeboňLázeňské město Třeboň leží na břehu největšího jihočeského rybníka Svět. V centru městské památkové rezervace je protáhlé náměstí, na něm radnice a řada městských domů. Z městského opevnění dochovány bašty. Je zde zámek s rozsáhlým parkem.
www.zamek-trebon.eu

Jindřichův Hradec

Jindřichův HradecMěsto Jindřichův Hradec leží na patnáctém poledníku, který protíná farní kostel Nanebevzetí Panny Marie s přilehlou vysokou věží v historickém jádru města. Mezi největší lákadla patří hlavně gotický hrad, renesanční zámek a rybník Vajgar, řada církevních památek a světoznámá úzkokolejka.
www.zamek-jindrichuvhradec.eu

Rožmberk

RožmberkHrad pocházející z poloviny 13. století patří mezi nejstarší hrady Vítkovců. Jedná se o komplex původně dvou rožmberských hradů. Uvnitř muzeum přístupné veřejnosti, jehož interiér dnes doplňují cenné sbírky obrazů, zbraní, nábytku a skla. V Rožmberské síni je portrét Bílé paní Perchty z Rožmberka, která se zde podle pověsti zjevuje.
www.hrad-rozmberk.eu

Vyšší Brod

Vyšší BrodCisterciácký klášter Vyšší Brod je drahocennou perlou gotické architektury vyplavenou vltavskými proudy na břeh uprostřed hustých šumavských lesů. Příchozí může obdivovat zvenku i zevnitř výjimečně zachované gotické jádro kláštera a také barokní a klasicistní věnec budov okolo něj, kde je možno navštívit i Muzeum České pošty.
www.pruvodce.com/vyssibrod

Zlatá Koruna

Zlatá KorunaZaložení zlatokorunského konventu souvisí se snahou Přemysla Otakara II. o vytvoření pevného opěrného bodu na okraji domény Vítkovců. Novému konventu věnoval jednu z největších cenností, kterou měl, a sice trn z Kristovy koruny, získaný od Ludvíka IX. Svatého. Podle této relikvie lokalita získala jméno Sancta Corona.
www.klaster-zlatakoruna.eu

Holašovice

HolašoviceHolašovice jsou určitě nejznámější vesnicí selského baroka. Jsou vyhlášeny památkou UNESCO. Největší předností této vesnice je stylová čistota. Na návsi nejsou žádné novostavby. Specifickým znakem Holašovického stylu jsou rovné brány nad vraty a většinou ne příliš bohaté tvarování štítů.
www.holasovice.cz

Lipno

LipnoRegion Lipenska je unikátní spojením krásné, divoké a nedotčené přírody s množstvím historických a technických památek, široké nabídky sportovních a kulturních aktivit v létě i v zimě a s rozsáhlou nabídkou doprovodných služeb.
www.lipno.info

Aktualizováno ( Čtvrtek, 16 Březen 2017 14:21 )